GMU First-Quarter Awards!

Gilbertsville-Mount Upton is proud to recognize the following award-winners for the first-quarter marking period of the 2021-2022 school year!

GMU logo (file)HIGH HONOR ROLL
(Quarterly average of 93-100 with no grade below a 70 and no incompletes)
Grade 5: Kristin Gee, Cooper Gundlach, Elias Lytle
Grade 7: Peyton Norton
Grade 8: Alice Dibble, Ioannis Drapaniotis, Bailey Howard, Cecilie Lytle, Mackenzi Marron, Lillian Perrine, Latham Retz, Adam Yasser
Grade 9: Avriel Correll, Andrea Favinger, Emma Alexis Peck, Alyssa Sorochinsky
Grade 10: Mackenzie Barnes, Leah Cotton, Devon Hartwell, Andrew Stone
Grade 11: Hannah Bonczkowski, Corbin Demmon, Kendra Hammond, Fiona Held, Teeghan Lent, Aubree Palmer, Megan Perrine, Bianca Plows, Ella Stockdale, Kali Wilcox, Brian Wilson
Grade 12: Tammy Barnes, Kadence Behnke, Miranda Carrabba, Angelina Correll, Autumn Demarais, Amaya Gilchrest, Morgan Keuhn, Brynne Livelsberger, Bree MacNeill, Ashlyn Marron, Ryan McCall, Dylan McVey, Nicole Meyers, Madeline Pain, Dalton Proskine, Alivia Retz, Kacie Turnbull, Skye Wilson
 
HONOR ROLL
(Quarterly average of 87-92 with no grade below a 70 and no incompletes)
Grade 5: Rece Nolan, Logan Panek, Emma Schmitt
Grade 6: Gabriella Barnes, Jacob Favinger, Mason Kiser, Koda Stockdale
Grade 7: Shane Carney, Alexis Davis, Devin DeGroat, Austin Kilmer, Mia Mantellassi, Raymond Nober, William Vaccaro, Rashaun Wilber
Grade 8: Madison Lockwood, Kira Nolan, Alivia Plows, Kelsey Quiter, Blake SanSoucie, Alivia Vitek
Grade 9: Ariana Cornell, Quinn Covington, Kyra Demmon, Kaleigh Gee, Skylar Lindroth
Grade 10: Thomas Breslau, Mackenzie Cherry
Grade 11: Carly Davis, Ethan Joslyn, Kross Lund, Dante Manwarren, Ivy Stensland, Nevaeh Wright
Grade 12: Lane Dibble, Daniel Tompkins
 
NOVEMBER AWARDS
Soaring Eagle – Resourceful
(Uses time wisely and appropriately; makes good choices by thinking things through beforehand)
Pre-Kindergarten: Lucy Brown, Montana Fuller
Kindergarten: Guy Barnes, Lincoln Hoag
Grade 1: Rose Brower, Landyn Rowe
Grade 2: Breuwer Barnes, Alyson Mayne
Grade 3: Raegan Beach, Owen Pitcher
Grade 4: Kaylee Stewart
Grade 5: Elias Lytle
Grade 6: Marissa Furgison
 
Essential Skill – Leadership
(Taking charge of your future and helping your peers do the same)
Pre-Kindergarten: Emersyn Rowe, Lyric Webb
Kindergarten: Madelyn Barnes, Lydia Talbot
Grade 1: Chevelle Kendeigh, Kenna Larsen
Grade 2: Aria Delmar, Mila Rhone
Grade 3: Moira McDonough, Owen Pearson
Grade 4: Paris Behnke
Grade 5: Amelia Beckwith
Grade 6: Koda Stockdale
 
OCTOBER AWARDS
Soaring Eagle – Determination
(Doing something without giving up, even when it gets tough; having courage, especially when it comes to standing up for others; setting goals and working toward them)
Pre-Kindergarten: Bryce Delmar, Trevin Rowe
Kindergarten: Shaw Green, Owen Perkosky
Grade 1: Elliot Bankus, Laura Schidzick
Grade 2: Alaina Beckwith, Daniel Favinger
Grade 3: Layla Covington, Abigail Schaub
Grade 4: Lily Hauptfleish
Grade 5: Emma Ambrose
Grade 6: Mason Kiser
 
Essential Skill – Teamwork
(Collaborating with others to reach a common goal)
Pre-Kindergarten: Lilliana Crawford, Ellie Wilcox
Kindergarten: Maverick Davis, Finley Rhone
Grade 1: Martin Lytle, Presley Young
Grade 2: Claire Beach, Zachary McWeeney
Grade 3: Abbi-Lynn Page, Garrett Stanton
Grade 4: Kaidyn Rowe
Grade 5: Damien Miller
Grade 6: Joslynn Irons
 
SEPTEMBER AWARDS
Soaring Eagle – Caring
(Displaying kindness and concern for others, yourself and your school community; giving of yourself without expecting anything in return)
Pre-Kindergarten: Emily Brower, Henry Weidman
Kindergarten: Brianna Cummings, Aubrey Doyle
Grade 1: Hadleigh Burchill, Carol Jaycox
Grade 2: Jasper Cole, Andrew Kendeigh, Mackenzie Miller
Grade 3: Carter Bates, Donald Krebbeks
Grade 4: Paris Behnke, Hogan Green, Maeleigh Lum
Grade 5: Pacey Behnke
Grade 6: Daisy Crisell
 
Essential Skill – Goal Setting
(Identifying what you want and how you can achieve it)
Pre-Kindergarten: Shaylynn Demuth, Stephanie Nober
Kindergarten: Harper French, Chase Macumber
Grade 1: Shane Nober, Athena Palmatier
Grade 2: Mia Covington, Camden Wilcox
Grade 3: Gigi Barnes, Alexander Breslau
Grade 4: Jonathan Favinger
Grade 5: Kristin Gee
Grade 6: Zackery Page
 
Posted 11/22/2021

← BACK
Print This Article
© 2021. Gilbertsville - Mount Upton Central School District. All Rights Reserved. School CMS Created by eSchoolView
View text-based website