GMU 2020-2021 Awards: Grades K-12

Gilbertsville-Mount Upton

Congratulations to Gilbertsville-Mount Upton students in grades K-12 who earned honors and awards during the 2020-2021 school year!
 
KINDERGARTEN
Elliot Bankus: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Koalaty Student Award
Rose Brower: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Like No Otter Award
Hadleigh Burchill: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Cheese & Thank You Award
Coraline Carney: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Year-End Buzzing Work Ethic Award
Colten Carr: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Digging School Award
Brianna Cummings: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Whaley Awesome Growth Award
Layton Esposito: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Howling Good Time Award
Alice Hanehan: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Such a Deer Award
Joseph Hitchcock: Year-End Grrrreat Math Award
Carol Jaycox: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Hopping Helper Award
Xzavior Lange: Year-End Whaley Awesome Award
Kenna Larsen: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Unbelievably Creative Award
Hannah Longcor: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Magical Imagination Award
Martin Lytle: Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Koalaty Work Award
Kayden Mills: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Foxtastic Friend Award
Shane Nober: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Nuts for Learning Award
Elijah Oliver: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Fintastic Work Award
Athena Palmatier: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Grrreat Handwriting Award
Grace Rosenkrance: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Wooly Sweet Award
Landyn Rowe: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Dynomite Attitude Award
Laura Schidzick: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Dynamite Attitude Award
Arianna Schultes: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Book Bandit Award
Lawton VanCleef: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End One in a Chameleon Award
Summer Walrod: Year-End Sharp Style Award
Abbigail Yost: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Like No Otter Award
Presley Young: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Super Student Award
 
FIRST GRADE
Breuwer Barnes: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Octopus Award (for always lending an extra hand to help a friend in need)
Wilbur Barnes: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Ant Award (for being a hard worker who never gives up, even when the task seems difficult)
Claire Beach: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Snake Award (for always wanting to stretch your mind and learn something new)
Alaina Beckwith: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Horse Award (for commitment to excellence and being a hard worker in all you do)
Allison Boyce: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Turtle Award (for always taking the time to do your best and not rushing through your work)
Jasper Cole: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Lion Award (for being a great leader with a passionate heart)
Mia Covington: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Bunny Award (for being quick to follow directions and make good choices)
Victoria Craver: Year-End Turtle Award (for always taking the time to do your best and not rushing through your work)
Cheryl Davis: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Year-End Caterpillar Award (for the way that you have grown and changed this year as a reader and learner)
Alexis DeGroat: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q2 Soaring Eagles Respect Award; Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Firefly Award (for ability to light up our classroom with your kind heart and smile)
Riley Forgit: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Elephant Award (for ability to bring a ton of life and fun to everything you do)
Eli Fuller: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Fox Award (for ability to cleverly solve problems)
Eleanor Hauptfleisch: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Elephant Award (for ability to bring a ton of life and fun to everything you do)
Angel Hunsucker-Story: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Puppy Award (for always being a loyal and faithful friend to everyone)
Kalli Lanfair: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Bee Award (for always being ready to listen and learn)
Logan Lange: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Year-End Crab Award (for ability to get through math facts in a snap)
Alyson Mayne: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Bunny Award (for being quick to follow directions and make good choices)
Zachary McWeeney: Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Owl Award (for being a diligent student who loves to learn and share knowledge with others)
Mackenzie Miller: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Giraffe Award (for not being afraid to stick your neck out and try something new)
Aryiah Oliver: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Firefly Award (for ability to light up your classroom with your kind heart and smile)
Mila Rhone: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Butterfly Award (for ability to create beautiful illustrations and artwork)
Nicholas Schultes: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Eagle Award (for having a sharp eye for detail and always wanting to understand how things work)
Noah Sturdevant: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award
Mason Turnbull: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Kangaroo Award (for always jumping into whatever we are doing and learning)
Wynter Vaccaro: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Ant Award (for being a hard worker who never gives up, even when the task seems difficult)
Blaine Whitbeck: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Owl Award (for being a diligent student who loves to share knowledge with others)
Camden Wilcox: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Giraffe Award (for not being afraid to stick your neck out and try something new)
Jaxson Zaczek: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Kangaroo Award (for always jumping into whatever we are doing or learning)
 
SECOND GRADE
Temperance Ambrose: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Creative Queen Award
Gianna Barnes: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Most Responsible Award
Carter Bates: Year-End Knight of Knowledge Award
Raegan Beach: Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Most Sharing Award
Alexander Breslau: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Pumpkin Pro Award
Hannah Carbone: Year-End Looks for Good in Others Award
Indigo Cole: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Creative Award
Evelyn Covington: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Kindest Award
Layla Covington: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Sets a Good Example Award
Willard Covington: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Most Helpful Award
Hunter Crawford: Year-End Equation Expert Award
Annabelle DiGiorgi: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End School Spirit Award
Tenley Fairbairn: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Will of Steel Award
Rihanna Fitch: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Ray of Sunshine Award
Landon Grabo: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Enthusiastic Award
Bryce Gundlach: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Best at Math Facts Award
Henrietta Hall: Year-End Best Storyteller Award
Anthony Kraft: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Most Cheerful Award
Donald Krebbeks: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Compassion Kid Award
Malorie Longcor: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Sunny Student Award
Moira McDonough: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Never Forgets Award
Autumn Ostrander: Year-End Friend to All Award
Abbi-Lynn Page: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Math Gumby Award
Owen Pearson: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Eager Eagle Award
Owen Pitcher: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Most Polite Award
Chanler Roe: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End King of Kindness Award
Abigail Schaub: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Year-End Highness of Humor Award
Garrett Stanton: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Sincere Student Award
 
THIRD GRADE
Hunter Barnes: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Excellent Effort Award and Snickers Award (for having a great sense of humor)
Paris Behnke: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Most Likely to Brighten Your Day Award and Sweet Tarts Award (always so sweet to others)
Tyler Crisell: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Good Citizen Award and 3 Musketeers Award (works well with others)
Jack DiGiorgi: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Most Thoughtful Award and Mr. Goodbar Award (always being a good friend)
Hogan Green: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Future Teacher Award and Reese’s Pieces Award (helping out when we are falling to pieces)
Melena Hall: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Best Friend to All Award and M&M’s Award (marvelous and magnificent)
Lily Hauptfleisch: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Future Scientist Award and Smarties Award (always being at the top of the class)
Phylis Jaycox: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Best Smile Award and Life Saver Award (always helping those in need)
Maeleigh Lum: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Most Artistic Award and Starburst Award (star student every day)
Gabriel Lytle: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Good Listening Ears Award and Jr. Mints Award (“mint” to be in our class)
Gavin McWeeney: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Most Likely To Be Found Reading A Good Book Award and Nestle’s Crunch Award (always there in a crunch)
Kaylee Nichols: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Best Laugh Award and Bubble Yum Award (for having a fun and bubbly personality)
Dylan Ostrander: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Most Generous Award and Jolly Ranchers Award (always telling the best jokes)
Kaidyn Rowe: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Most Caring Award and Good & Plenty Award (plenty of good grades)
Kaylee Stewart: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Remarkable Reader Award and Skittles Award (full of colorful ideas)
Jacob Vaccaro: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Math Whiz Award and 100 Grand Award (works hard for good grades)
Shaelyn Webb: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Most Likely to Be Smiling Award and Gummy Bears Award (always caring and loveable)
Jagger Young: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Most Likely To Make You Laugh Award and Whoppers Award (for telling the best stories)
 
FOURTH GRADE
Emma Ambrose: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Net Award (for always catching on to the lesson by paying attention) and Water Balloon Award (for always having a fun and playful attitude)
Amelia Beckwith: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Dive Sticks Award (for diving into your work every day with a big splash) and Pinwheel Award (for having a bright personality that makes others happy)
Pacey Behnke: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Frisbee Award (for always playing well with others and being a good partner) and Bubbles Award (for always having a bubbly and enthusiastic attitude)
Caden Champion: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Beach Ball Award (for bouncing around and being a great friend to everyone) and Goggles Award (for seeing things in new and interesting ways that make learning fun)
Austin Cuozzo: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Sunglasses Award (for always being bright and doing your best) and Frisbee Award (for always playing well with others and being a good partner)
Sullivan John DiGiorgi: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Yo-Yo Award (for always giving a hand to help the teacher) and Raft Award (for always keeping everyone’s spirits afloat)
Wyatt Eastman: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Year-End Snorkel Award (for looking for new and interesting ideas every day and sharing ideas with others) and Shovel Award (for always paying attention to directions and knowing the scoop)
Kristin Gee: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Chalk Award (for being such a great artist and sharing your art with the class) and Goggles Award (for seeing things in new and interesting ways that make learning fun)
Cooper Gundlach: Q2 Soaring Eagle Citizenship Award; Year-End Dive Sticks Award (for diving into your work every day with a big splash) and Jacks Award (for helping make learning fun for others)
Alexandra Kiel: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Water Balloon Award (for always having a fun and playful attitude) and Pinwheel Award (for having a bright personality that makes others happy)
Alivia Lum: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Hula Hoop Award (for always being “around” to take care of the classroom) and Sunglasses Award (for always being bright and doing your best)
Elias Lytle: Jacks Award (for helping make learning fun for others) and Noodle Award (for always lending a helping hand to others and keeping them afloat)
Damien Miller: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Year-End Hula Hoop Award (for always being “around” to take care of the classroom) and Jump Rope Award (for always jumping into your work with a great attitude)
Rece Nolan: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Silly String Award (for always making everyone laugh with your colorful personality) and Floaties Award (for always supporting your classmates and being a good friend)
Logan Panek: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Silly String Award (for always making everyone laugh with your colorful personality) and Shovel Award (for always paying attention to directions and knowing the scoop)
Kayden Peck: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Net Award (for always catching on to the lesson by paying attention) and Jump Rope Award (for always jumping into your work with a great attitude)
Emily Schermerhorn: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Joseph Goodrich Music Award, Raft Award (for always keeping everyone’s spirits afloat) and Noodle Award (for always lending a helping hand to others and keeping them afloat)
Emma Schmitt: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Year-End Chalk Award (for being such a great artist and sharing your art with the class) and Yo-Yo Award (for always giving a hand to help the teacher)
Julius Smith: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Beach Ball Award (for bouncing around and being a great friend to everyone) and Floaties Award (for always supporting your classmates and being a good friend)
Damien Sturdevant: Q2 Soaring Eagles Empathy Award
Cole Wilson: Q2 Soaring Eagle Citizenship Award; Year-End Snorkel Award (for looking for new and interesting ideas every day and sharing ideas with others) and Bubbles Award (for always having a bubbly and enthusiastic attitude)
 
FIFTH GRADE
Gabriella Barnes: Q2 High Honor and Soaring Eagles Respect Award; Q3 High Honor; Q4 Soaring Eagles Responsibility Award; Year-End Fun Dip Award (eager to learn and fun-loving attitude) and NYSSMA Instrumental Solo Level I Outstanding 27
Daisy Crisell: Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Q3 High Honor; Year-End Skittles Award (always full of colorful ideas)
Carrie Doyle: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Q1 High Honor; Q2 Honor Roll; Q3 High Honor; Year-End Good & Plenty Award (having plenty of good grades)
Delaney Dunnigan: Year-End Mr. Goodbar Award (always being a good friend)
Dakota Eichler: Year-End Krackle Award (always keeping the class laughing)
Tristan Fairbairn: Year-End M&M’s Award (marvelous and magnificent)
Marissa Furgison: Year-End Butterfinger Award (smooth and easy-going attitude)
Joslynn Irons: Year-End Almond Joy Award (joy to be around), Otsego All-County Elementary Chorus and NYSSMA Vocal Solo Level II Excellent 22
Chance Kilmer: Year-End Ring Pop Award (always being the class pop star)
Mason Kiser: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q2 Soaring Eagles Dependable Award; Q3 High Honor; Year-End Nerds Candy Award (knows the most about technology)
Taylor Anne Kline: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Bit-O-Honey Award (sweet and never complaining) and Otsego All-County Elementary Chorus
Madison Lent: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Year-End Kindest Student Award, Most Polite Award, Caring Classmate Award and Direction Expert Award
Robert Lindroth: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Q3 Honor Roll; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Kit Kat Award (always at the teacher’s side)
Hannah Miller: Year-End Most Enthusiastic Award, Fabulous Friend Award, Awesome Artist Award
Kaden O’Hara: Q3 Honor Roll; Year-End Snickers Award (having a great sense of humor)
Kylianna Oliver: Year-End Spree Award (making a great fashion statement)
Zackery Page: Year-End Gummy Worms Award (class wiggle worm) and Otsego All-County Elementary Chorus
Zayde Palmatier: Q2 Honor Roll; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Q3 Honor Roll; Year-End Whoppers Award (always telling the best stories)
Sophia Parslow: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Q3 Honor Roll; Year-End Pop Rocks Award (rockin’ the best dance moves) and Otsego All-County Elementary Chorus
Cameron Schultes: Q1 Soaring Eagle Resourceful Award; Year-End Best Storyteller Award, Never Forgets Award and Eager Engineer Award
Carter Simonds: Year-End Twix Award (always being the class trickster)
Melody Sprague: Year-End Mars Award (out of this world personality)
Koda Stockdale: Q1 Soaring Eagles Caring Award; Q1 High Honor; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Starburst Award (being a star student every day)
Jackson Valdez: Year-End Milky Way Award (out of this world work)
Destiny Wright: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Year-End Sweet Tarts Award (always being so sweet to others), Otsego All-County Elementary Chorus and NYSSMA Vocal Solo Level II Festival Good 17
 
SIXTH GRADE
Payton Behnke: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award; Q3 Honor Roll; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award
Hailey Brannick: Q2 Soaring Eagles Empathy Award; Q3 Honor Roll; Q4 Soaring Eagles Sportsmanship Award; Year-End Otsego All-County Elementary Chorus
Shane Carney: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Year-End Otsego All-County Elementary Band and NYSSMA Instrumental Solo Level I Festival
Morgan Cuozzo: Year-End Otsego All-County Elementary Chorus and NYSSMA Instrumental Solo Level I Excellent 21
Alexis Davis: Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Year-End Otsego All-County Elementary Band and NYSSMA Instrumental Solo Level I Excellent 24
Devin DeGroat: Q1 Soaring Eagles Caring Award
Andrea Favinger: Year-End Annette “Boots” Bernholz Award
Taylor French: Q2 Soaring Eagles Citizenship Award
Cyrus Hall: Q2 Soaring Eagles Creativity Award
Desirae Irons: Year-End Otsego All-County Elementary Chorus and NYSSMA Vocal Solo Level I Excellent 25
Brandon Kendall: Q1 Soaring Eagles Resourceful Award; Q1 High Honor; Q2 Soaring Eagles Creativity Award; Q3 Honor Roll; Year-End Annette “Boots” Bernholz Award
Austin Kilmer: Year-End Reads With Good Expression Award, Looks for the Good in Others Award and Brainy Book Worm Award
Mia Mantellassi: Q2 Soaring Eagles Creativity Award
Raymond Nober: Year-End Otsego All-County Elementary Band
Peyton Norton: Q2 Soaring Eagles Respect Award; Year-End Joseph Goodrich Memorial Award
William Vaccaro: Q4 Soaring Eagles Responsibility Award
Rashaun Wilber: Year-End Most Creative Award, Inspiring Imagination Award and Thoughtful Thinker Award
Raven Wilber: Q2 Soaring Eagles Creativity Award
 
SEVENTH GRADE
Jeffrey Barnes: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Above and Beyond in Technology
Jenna Carpenter: Year-End Reading Superstar in English 7, Otsego All-County Junior Chorus and NYSSMA Solo Level I Festival Excellent 21
Ryan Davis: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Above and Beyond in Technology and Outstanding Junior Choir Member
Adeline DeGarmo: Q1 Honor Roll
Alice Dibble: Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Reading Superstar in English 7, Otsego All-County Junior Chorus and NYSSMA Vocal Solo Level I Outstanding 26
Sean Downey: Year-End Most Helpful Award, Most Improved Reader and Terrific Team Player
John Forbes-Conaty: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Virtual Van Gogh Art Award, Zoom School Superstar in English 7, Outstanding Participation in Social Studies 7 and Excellence in Virtual Learning Math 7
Natalie Gross: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
Kyle Keuhn: Year-End Otsego All-County Junior Chorus
Madison Lockwood: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
Cecile Lytle: Q2 High Honor; Year-End Outstanding Achievement in Social Studies 7, Excellence in Science 7, NYSSMA Vocal Solo Level I Outstanding 27, NYSSMA Instrumental Solo Level II Outstanding 26 and Outstanding Achievement in Careers 7
Mackenzi Marron: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Excellence in English 7, Excellence in Science 7, Outstanding Achievement in Social Studies 7 and Academic Achievement in Math 7
Kira Nolan: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Digital Da Vinci Art Award, Zoom School Superstar in English 7 and Excellence in Virtual Learning Math 7
Kylee O’Connell: Year-End NYSSMA Vocal Solo Level I Excellent 22
Trenton Odell: Q1 Honor Roll
Dylan Page: Q1 Soaring Eagles Determination Award; Year-End Friend to All Award, Most Sharing Award and Most Improved Award
Lillian Perrine: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
Dannaka Rasmussen: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Cyber Cezanne Art Award, Academic Achievement in Math 7, Outstanding Achievement in Careers 7, Above and Beyond in Technology and NYSSMA Vocal Solo Level II Outstanding 26
Latham Retz: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Butternut Valley Grange #1533 Award, Excellence in Science 7, Otsego All-County Junior Band
Blake SanSoucie: Year-End Outstanding Participation in Social Studies 7
Paige Smith: Q3 Honor Roll; Year-End Above and Beyond in Technology
 
EIGHTH GRADE
Ariana Cornell: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Excellence in Virtual Learning Geometry, Outstanding Achievement in 8th Grade Computers, Outstanding Achievement in Living Environment, Otsego All-County Junior Chorus, Otsego All-County Junior Band, NYSSMA Solo Level IV Outstanding 27, Outstanding Performance in a High School Musical-Ensemble
Avriel Correll: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Otsego All-County Junior Chorus, Otsego All-County Junior Band, NYSSMA Solo Level IV Outstanding 26 and Outstanding Performance in High School Musical-Featured Role
Quinn Covington: Q2 Honor Roll; Q3 High Honor; Year-End Outstanding Achievement in Social Studies 8, Outstanding Achievement in Living Environment and Outstanding Achievement in Careers 8
Kyra Demmon: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 High Honor; Year-End Otsego All-County Junior Band, Otsego All-County Junior Chorus and NYSSMA Vocal Solo Festival Level III Outstanding 26
Serenity Downey: Year-End Most Cheerful Award, Best Volunteer Award, Lovely Listener Award and Positive Attitude Award
Brendon Eastman: Year-End Otsego All-County Junior Chorus and NYSSMA Vocal Solo Level II Excellent 25
Kaleigh Gee: Q1 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Excellence in English 8 and Outstanding Achievement in Social Studies 8
Emma Lund: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Perseverance in English 8
Matthew Manwarren: Year-End: Best at Math Facts Award, Looks for Ways to Help Others Award and Top Techie Award
Noah Pain: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Most Memorable Contributions to Class Discussions in Social Studies 8 and Outstanding Achievement in Careers 8
Emma Peck: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Excellence in English 8, Outstanding Achievement in Careers 8, Excellence in Virtual Learning Geometry, Outstanding Achievement in Living Environment, Otsego All-County Junior Band, NYSSMA Instrumental Solo Level IV Excellent 24, Outstanding Concert Band Member and Outstanding Performance in a High School Musical-Ensemble
Natalie Raymond: Year-End Otsego All-County Junior Chorus
Alyssa Sorochinsky: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Butternut Valley Grange #1533 Award, Excellence in English 8, Outstanding Achievement in 8th Grade Computers and Otsego All-County Junior Band
Lindsay Turnbull: Q1 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Otsego All-County Junior Chorus, NYSSMA Vocal Solo Level II Outstanding 26, Outstanding Performance in a High School Musical-Ensemble, Academic Achievement in Math 8 and Excellence in High School Art
Hailee Walrod: Year-End Perseverance in English 8
Cody Wheeler: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
Nathan Williams: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
Matthew Zabrisky: Year-End Most Memorable Contributions to Class Discussions in Social Studies 8
 
NINTH GRADE
Mackenzie Barnes: Q1 Honor Roll; Q2 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Principal’s Leadership Award and Most Likely To Turn In Work On Time in Algebra 1
Leah Cotton: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Presidents Silver Education Award, Principal’s Citizenship Award, Most Insightful Reader in English 9, Most Likely To Ask Intriguing Questions in Algebra 1, Academic Determination in Earth Science and Excellence in High School Art
Laila Critelli: Year-End Exceptional Writing in English 9
Taylor Gager: Q3 Honor Roll; Year-End Outstanding Participation in Global History 1
Haylee Harrington: Q1 Honor Roll
Devon Hartwell: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 High Honor; Year-End Principal’s Leadership Award and Most Likely To Tutor a Friend in Algebra 1
Natalie Livelsberger: Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End President’s Gold Education Award, Sustained Excellence in Contribution Through Cyberspace in English 10, Outstanding Participation in Global History 1, Academic Achievement in Geometry, Outstanding achievement in Living Environment and Excellence in High School Art
Corbin Page: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll
Andrew Stone: Q1 Honor Roll; Q2 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Principal’s Citizenship Award and Future Architect and Designer Award
Morgan Williams: Q3 Honor Roll
 
10TH GRADE
Brackon Banks: Year-End Exceptional Writing in English 10 and Otsego All-County Senior Chorus
Hannah Bonczkowski: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Presidents Silver Education Award, Overall Excellence in English 10, Most Likely To Seek Extra Help in Algebra 2A, Outstanding Achievement in Chemistry, Otsego All-County Senior Chorus, NYSSMA Vocal Solo Level VI Gold A+, Zone 8 Area All-State Mixed Chorus, Outstanding Performance in a High School Musical-Featured Role
Mackenzie Cherry: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Butternut Valley Grange #1533 Award and Excellence in High School Art
Carly Davis: Year-End Principal’s Leadership Award and Excellence in High School Art
Corbin Demmon: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Principal’s Leadership Award and Most Likely to Turn in Work On-Time in Algebra 1
Brennan Finch: Q1 Honor Roll; Year-End Outstanding Participation in Global History 2
Kendra Hammond: Q1 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Most Likely to Tutor a Friend in Algebra 2A, Sustained Growth in Complex Analysis in English 10 and Otsego All-County Senior Band
Fiona Held: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Presidents Gold Education Award, Overall Excellence in English 10 and Otsego All-County Senior Band
Ethan Joslyn: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
Morgan Katalinas: Q1 Honor Roll
Connor Lenhardt: Year-End Outstanding Participation in Global History 2
Kross Lund: Q2 Honor Roll; Year-End Most Likely To Ask Intriguing Questions in Algebra 1 and Outstanding Achievement in Computer Applications
Dante Manwarren: Year-End Most Likely to Tutor a Friend in Algebra 1, Otsego All-County Senior Band and NYSSMA Instrumental Solo Level Excellent 24
Megan Perrine: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Sustained Growth in Complex Analysis in English 10
Bianca Plows: Q2 Honor Roll
Waylon Raymond: Q1 Honor Roll
Ivy Stensland: Year-End Most Likely To Seek Extra Help in Algebra 1
Ella Stockdale: Q3 Honor Roll
Kacie Turnbull: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Principal’s Citizenship Award, Most Likely To Seek Extra Help in Algebra 2A, Overall Excellence in English 10, Otsego All-County Senior Chorus, NYSSMA Vocal Solo Level VI Gold, Zone 8 Area All-State Mixed Chorus, Outstanding Performance in a High School Musical-Featured Role
Kali Wilcox: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Sustained Excellence in Contribution Through Cyberspace in English 10, Hugh O’Brien Youth Leadership Award, Most Likely To Seek Extra Help in Algebra 1, Amazing Virtual Student for Algebra 1 and Outstanding Achievement in Computer Applications
Brian Wilson: Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll
 
11TH GRADE
Tammy Barnes: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Keuka College George H. Ball Community Achievement Award and Most Likely to Turn in Work On-Time in Algebra 2A
Miranda Carrabba: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Girls State, University of Rochester Bausch & Lomb Science Award, Wilkes Award, The Student Sage Award, Principal’s Leadership Award, Outstanding Achievement in Chemistry, Excellence in English 11, Outstanding Achievement in Sports Marketing, Most Likely to Turn in Work On-Time in Algebra 2A and Excellence in High School Art
Skylar Clement: Q1 Honor Roll
Angelina Correll: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Keuka College George H. Ball Community Achievement Award, NYS Senate Leadership Award and Otsego All-County Senior Band
Kailah Davis: Year-End Keuka College George H. Ball Community Achievement Award, Principal’s Citizenship Award, Outstanding Participation in English 11, Otsego All-County Senior Chorus, Glimmerglass Opera Award and Outstanding Performance in a High School Musical-Featured Role
Lane Dibble: Q2 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Principal’s Leadership Award
Maya Farwell: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Chatham University Rachel Carson Healthy Planet Award, Rachel Carson Healthy Planet Award, Outstanding Participation in US History & Government, Most Likely To Ask Intriguing Questions in Pre-Calc, Most Insightful Reader in English 12, Superior Contribution to Learning Community in English 12, Outstanding Performance in a High School Musical-Supporting Role, Otsego All-County Senior Chorus, NYSSMA Vocal Solo Level VI Gold, Zone 8 Area All-State Mixed Chorus, NYSSMA All-State Conference Treble Chorus, Drum Major, Section IV Athletics Character Counts Recognition Award
Morgan Keuhn: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Keuka College George H. Ball Community Achievement Award, RIT Innovation and Creativity Award, Wells College-21st Century Leadership Award, Clarkson School Scholars Award, Presidents Silver Education Award, Most Insightful Reader in English 12, Outstanding Achievement in Physics, Outstanding Achievement in Accounting, Amazing Virtual Student for Algebra 2B and Otsego All-County Senior Band
Brynne Livelsberger: Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Elmira College Key Award, Cazenovia College Award, The Student Sage Award, Outstanding Achievement in Chemistry, Excellence in English 11, Most Likely To Ask Intriguing Questions in Algebra 2B, Outstanding Participation in Global History 2 and Excellence in High School Art
Bree MacNeill: Year-End Wilkes Award and Outstanding Participation in US History & Government
Ashlyn Marron: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Elmira College Key Award and Most Likely To Seek Extra Help in Algebra 2B
Ryan McCall: Q2 Honor Roll; Year-End Principal’s Citizenship Award
Dylan McVey: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Keuka College George H. Ball Community Achievement Award, Wilkes Award, Most Likely to Turn in Work On-Time in Algebra 2A and Outstanding Achievement in Sports Marketing
Nicole Meyers: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End University of Rochester George Eastman Young Leaders Award, Wells College-21st Century Leadership Award, Most Likely To Ask Intriguing Questions in Algebra 2A, Outstanding Achievement in Chemistry and Outstanding Achievement in Sports Marketing
Madeline Pain: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Clarkson School Scholars Award, Presidents Gold Education Award, Exceptional Academic Writing in English 12, Rensselaer Polytechnic Institute Award, NYS Senate Leadership Award, Outstanding Achievement in Accounting and Otsego All-County Senior Band
Dalton Proskine: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End NYS Senate Leadership Award and RIT Computing Award
Alivia Retz: Q1 Honor Roll; Year-End University of Rochester Frederick Douglass & Susan B. Anthony Award
Payton Talbot: Q3 Honor Roll; Year-End University of Rochester Xerox Innovation & Information Technology Award, Butternut Valley Grange #1533 Award and Most Likely to Tutor a Friend in Algebra 2A
Daniel Tompkins: Q1 Honor Roll; Q3 Honor Roll; Year-End Outstanding Participation in US History & Government
Skye Wilson: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Le Moyne Heights Award, Wilkes Award, RIT Computing Award, Superior Contribution to Learning Community in English 12,  Most Likely to Tutor a Friend in Algebra 2B and Section IV Athletics Character Counts Recognition Award
 
12TH GRADE
Kylee Beckwith: Year-End State Comptroller Student Achievement Award
Gavin Bonczkowski: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Triple “C” Award, NYS Senate Leadership Award, Principal’s Citizenship Award, State Comptroller Student Achievement Award, Most Likely To Seek Extra Help in Pre-Calc, Outstanding Achievement in Accounting, Otsego All-County Senior Band, Otsego All-County Senior Chorus, Zone 8 Area All-State Mixed Chorus, NYSSMA All-State Conference Mixed Chorus, Outstanding Performance in a High School Musical-Leading Role, Section IV Athletics Character Counts Recognition Award
Shayne Christian: Q1 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Triple “C” Award, NYS Senate Leadership Award, Outstanding Achievement in Work Study and State Comptroller Student Achievement Award
Alyssa Devine: Year-End Principal’s Leadership Award
Emily Hammond: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 Honor Roll; Year-End Scholar Recognition Program Award, Outstanding Oral Contribution to Learning in English 12, Outstanding Participation in Government and Economics, Otsego All-County Senior Chorus, NYSSMA Vocal Solo Level VI, Zone 8 Area All-State Mixed Chorus, NYSSMA All-State Conference Treble Chorus, Drum Major, Outstanding Performance in a High School Musical-Leading Role, 2021 Musician of the Year and Yearbook Saving Grace Award
Dominick Hartwell: Q1 Honor Roll; Q2 Honor Roll; Year-End Outstanding Furniture and Design Ability
Olivia Held: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Class of 2021 Valedictorian, Presidents Gold Education Award, Principal’s Citizenship Award, Society of Mayflower Descendants in the State of New York, Most Insightful Reader in English 12, Outstanding Achievement in College Biology, Most Likely to Tutor a Friend in Pre-Calc, Otsego All-County Senior Band, Drum Major and Yearbook Driving Force Award
Tyler Joslyn: Q3 Honor Roll; Year-End Butternut Valley Grange #1553 Award and Guilford Historical Society Award
Logan Lenhardt: Year-End Outstanding achievement in Career Exploration
Kyle Meyers: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Principal’s Leadership Award, Daughters of American Revolution Good Citizens Award, State Comptroller Student Achievement Award, Outstanding Oral Contribution to Learning in English 12, Most Likely to Turn in Work On-Time in Algebra 2B, Outstanding Participation in Government and Economics and Section IV Athletics Character Counts Recognition Award
Zan SanSoucie: Q3 Honor Roll; Year-End Most Likely To Ask Intriguing Questions in Algebra 2A and Outstanding Participation in Government and Economics
Theodore Sharkey: Q1 High Honor; Q2 High Honor; Q3 High Honor; Year-End Class of 2021 Salutatorian, Butternut Valley Grange #1533 Award, Presidents Silver Education Award, Society of Mayflower Descendants in the State of New York, Most Likely to Turn in Work On-Time in Pre-Calc, Otsego All-County Senior Band, NYSSMA Instrumental Solo Level VI Gold, Hartwick Honor Band and Zone 8 Area All-State Concert Band
 
Posted 7/28/2021

← BACK
Print This Article
© 2021. Gilbertsville - Mount Upton Central School District. All Rights Reserved. School CMS Created by eSchoolView
View text-based website