GMU PK-6 Award Winners!

Eagle logo (6/2020)

Congratulations to Gilbertsville-Mount Upton students in Pre-Kindergarten through Sixth Grade who earned the following awards during latter part of the 2019-2020 school year!

March Theme – Dependable

Pre-Kindergarten: Coraline Carney, Laura Schidzick

Kindergarten: Claire Beach, Cheryl Davis, Eli Fuller, Nicholas Schultes

First Grade: Gianna Barnes, Hunter Crawford, Margaret Hanehan, Abigail Schaub

Second Grade: Hogan Green, Maeleigh Lum, Payton Utter

Third Grade: Wyatt Eastman, Cooper Gundlach

Fourth Grade: Marissa Furgison, Chance Kilmer, Taylor Kline

Fifth Grade: Brandon Kendall

Sixth Grade: Ryan Davis, Laytham Retz

 

April Theme – Empathy

Pre-Kindergarten: Carol Jaycox, Kayden Mills, Grace Rosenkrance

Kindergarten: Faith Alger, Jasper Cole, Alexis DeGroat, Mason Turnbull

First Grade: Addison Dickey, Chanler Roe, Justin Smith, Heaven Sturdevant

Second Grade: Melena Hall, Kaidyn Rowe, Joshua Whitehill

Third Grade: Emily Shermerhorn, Damien Sturdevant

Fourth Grade: Tristan Fairbairn, Melody Sprague

Fifth Grade: Shane Carney

Sixth Grade: Olivia Fletcher, Johnny Forbes Conaty

 

May Theme – Responsibility

Pre-Kindergarten: Presley Young

Kindergarten: Kalli Lanfair, Logan Lange

First Grade: Raegan Beach, Russell Cole, Donald Krebbeks

Second Grade: Paris Behnke, Rowan Gilchrest, Maeleigh Lum, Jaelynn Smith

Third Grade: Amelia Beckwith, Rece Nolan

Fourth Grade: Mason Kiser, Carter Simonds

Fifth Grade: Taylor French

Sixth Grade: Kyle Keuhn, Trenton Odell

 

June Theme – Sportsmanship

Pre-Kindergarten: Coraline Carney, Elijah Oliver

Kindergarten: Mia Covington, Hunter Smith, Camden Wilcox

First Grade: Hannah Carbone, Sullivan Dickey

Second Grade: Jack DiGiorgi, Madalyn Kiser

Third Grade: Austin Cuozzo, Kristin Gee

Fourth Grade: Sophia Parslow, Koda Stockdale

Fifth Grade: Payton Behnke, Peyton Norton

Sixth Grade: Alice Dibble, Ioannis Drapaniotis

 

Sixth Grade Music Awards

All-County Band: Jeffrey Barnes, Kyle Keuhn, Lillian Perrine, Alivia Plows

All-County Chorus: Jenna Carpenter, Madison Lockwood, Kylee O’Connell

 

Work Ethic Awards

Third Grade: Pacey Behnke, Kristin Gee, Damien Miller, Logan Panek, Kayden Peck

Fourth Grade: Gabriella Barnes, Daisy Crisell, Carrie Doyle, Tristan Fairbairn, Marissa Furgison, Mason Kiser, Kaden O’Hara, Zackery Page, Sophia Parslow, Koda Stockdale, Gavin Underwood, Destiny Wright

Fifth Grade: Payton Behnke, Hailey Brannick, Morgan Cuozzo, Taylor French, Brandon Kendall, William Vaccaro

Sixth Grade: Ryan Davis, Alice Dibble, Bailey Howard, Jade Lindroth, Madison Lockwood, Mackenzi Marron, Trenton Odell, Dannaka Rasmussen, Latham Retz, Blake SanSoucie, Alivia Vitek

 

Other Awards

Joseph Goodrich Music Award: Gabriella Barnes, Fourth Grade

Triple “C” Award (Courage, Commitment, Character): Raven Wilber, Fifth Grade

Art Published in 2019-20 Kites & Kings: Kylee O’Connell, Sixth Grade

Joseph Goodrich Memorial Award (Always Giving 100%): Kyle Keuhn, Sixth Grade

Terry Christian Memorial Art Award: Kylee O’Connell, Sixth Grade; Latham Retz, Sixth Grade

Posted 6/27/2020

← BACK
Print This Article
© 2020. Gilbertsville - Mount Upton Central School District. All Rights Reserved. School CMS Created by eSchoolView
View text-based website